Tavla Nasıl Oynanır

Merhaba arkadaşlar bugün turktavla.org da tavla oyunu nasıl oynanır sizlere bunu anlatacağız; bir çok insan okey oyunu daha iyi bilir ama bir çok kişi tavla oynamak ister ama tavla oynayacak yer çok az olduğundan dolayı tavla oyununu öğrenememiştir sizlere şimdi aşağıda tavla oyunun nasıl oynandığını tek tek anlattık burayı iyice okuduğunuz zaman sağ tarafda her han gibi tavla salonlarına giriş yapıp biraz pratik yapmanız gerekli

Şüphesiz ki Tavla en zevkli oyunların başında gelir. Evde ailemizle, dışarıda arkadaşlarımızla, internette tanımadığımız insanlarla oynayabileceğimiz Tavla aynı zamanda çok eski bir tarihe sahiptir. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin her yaştan ve her cinsten insanların eğlenerek oynadığı bir oyundur. turktavla.org tavlayı hiç bilmeyenler için hazırladığı bu yazısını her zaman olduğu gibi hiç bir yerden alıntı yapmadan usta tavla oyuncuları tarafından özgün bir şekilde hazırlamıştır. Tavla oynamayı bilmiyorsanız yada bu oyunu yeniden keşfetmek istiyorsanız sizler için çok yararlı bir yazı olacaktır.
Öncelikle tavla oynamamız yada öğrenmemiz için gereken araçlardan bahsedelim. İnternet ortamında tavla oynamak için ihtiyacınız olan tek şey sitemizin içeriğindeki ücretsiz kaliteli tavla siteleri‘ne giriş yapmaktır. Evimizde oynayabilmemiz için ise bir adet tavla tahtası, 30 adet tavla pulu ve 2 adet tavla zarına ihtiyacımız vardır. 30 adet tavla pulunun 15 tanesi farklı ve diğer 15 tanesinde farklı renkte olmak zorundadır. Gerekli olan bu malzemelerin elimizde var olduğunu düşünerek oyunun içeriğine başlıyoruz.
1- PULLARIN DİZİLİMİ:
Tavla oynamaya başlamak için tavla pullarını tahtamıza dizmeniz gerekir. Dizilim 2 şekilde olur:
a – Olduğunuz tarafın sağından başlayarak:
Bu dizilim şeklinde öncelikle farklı 2 renk pullarımız dan bir renk seçiniz. Size ait olan renkteki pulları üçgen şeklindeki hanelere sağdan başlayarak dizmeniz gerekir:
Sağdan 6. haneye 5 pul
Sağdan 8.haneye 3 pul
Sağdan 13. haneye 5 pul
Sağdan 24. haneye 2 pul
Rakibinize ait olan renkteki pulları ise size ait olan pulları dizdiğiniz hanelerin karşısına eşit sayıda dizmeniz gerekir. Yani yine olduğunuz tarafa göre sağdan sayarsak:
Sağdan 1. haneye 2 pul
Sağdan 12. haneye 5 pul
Sağdan 17.haneye 3 pul
Sağdan 19. haneye 5 pul
b – Olduğunuz tarafın solundan başlayarak:
Seçtiğiniz renkteki pulları isterseniz soldan başlayarak ta dize bilirsiniz. Olduğunuz tarafın solundan başlayarak:
Soldan 6. haneye 5 pul
Soldan 8.haneye 3 pul
Soldan 13. haneye 5 pul
Soldan 24. haneye 2 pul
Rakibiniz inde pullarını dizdiğiniz hanelerin karşısına eşit sayıda dizmeniz gerekir. Yani yine olduğunuz tarafa göre soldan sayarsak:
Soldan 1. haneye 2 pul
Soldan 12. haneye 5 pul
Soldan 17.haneye 3 pul
Soldan 19. haneye 5 pul
Dizilimi bu şekilde bitiriyoruz. Şimdi bu dizilimleri gerçek bir tavla tahtası üzerinde görelim.

tavla nasıl oynanır

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuzu Buraya Yazınız

murat yakar
25 Haziran 2013 - 15:20

güçlü rakip arıyorum.

hanım
13 Ağustos 2013 - 14:51

tavla öğrenmek istiyorum

Sitemizde bulunan en güncel konular